• Novinky

      • Naše dievčatá vyhrali turnaj v basketbale

      • Dňa 9. 2. 2024 sa v priestoroch športovej haly našej školy uskutočnilo okresné kolo celoslovenskej postupovej súťaže v basketbale žiačok stredných škôl. Na turnaji sa predstavilo aj družstvo našich dievčat v zložení Monika Berešíková, Saskia Borovská, Natália Dejová, Milania Kizima, Laura Králiková, Adriana Laceková, Gabriela Renáta Sušienková, Vanesa Šmihovská. Naše dievčatá počas celého turnaja predvádzali  atraktívnu útočnú hru, ktorou výrazne dominovali v každom zápase a zaslúžene sa tešia z celkového víťazstva na turnaji i postupu do krajského kola tejto významnej celoslovenskej súťaže.                                                                                    Dievčatám úprimne gratulujeme a prajeme veľa športového šťastia a dobré výsledky v krajskom kole.

      • Exkurzia do Londýna

      • V dňoch 15. – 19.2.2024 sa 34 žiakov zúčastnilo zahraničnej exkurzie do Londýna. Zájazd sme absolvovali prostredníctvom cestovnej kancelárie Gadtours. Cieľom zájazdu bolo spoznávať historické i súčasné pamiatky Anglicka, spoznať kultúru Anglicka a zdokonaliť sa v komunikácii v anglickom jazyku.

       1. deň:

       O 6:00 sme vyrazili zo Žiliny a približne o 27 hodín neskôr sme dorazili do Londýna. Cestovali sme cez Českú republiku, Nemecko, Luxembursko a Francúzsko. Z francúzskeho Calaisu sme sa presunuli trajektom do anglického Doveru, pričom plavbu moderným trajektom sme si užili

       2. deň:

       Prehliadku mesta sme začali v Greenwichi, čo je najzelenšia časť mesta Londýn. Videli sme Royal Observatory (národné observatórim), odfotili sme sa pri nultom poludníku, ktorý rozdeľuje Zem na západnú a východnú pologuľu. Z tohto miesta sme mohli vidieť Londýn ako na dlani. Mali sme možnosť vidieť krásnu panorámu londýnskych dokov a moderného Londýna.

       Po prechádzke Greenwichským parkom sme sa dostali ku Národnému námorníckému múzeu. Tu sme mali prvý rozchod, kde sa žiaci mohli naraňajkovať v útulných reštauráciách a kaviarňach a vyskúšať tak typické anglické raňajky. Okrem iného sme videli aj Cutty Sark – loď, ktorá zohrávala dôležitú úlohu v histórii Anglicka.

       Po rozchode sme sa presunuli k nábrežiu Temže pomocou vláčika DLR. Videli sme Canary Wharf – nazývané aj „londýnske doky“, ktoré dnes slúžia ako biznisové centrum. Zastavili sme sa pri Tower Bridge – zdvíhacom moste odkiaľ sme videli nábrežie rieky Temža a okolité mrakodrapy moderného Londýna.

       Polovica z nás využila možnosť zúčastniť sa prehliadky tohto mosta, pričom sme sa mohli prejsť po sklenenej ploche, pod ktorou sme videli Temžu a autá prechádzajúce po moste. Okrem iného sme videli aj aktuálne najvyšší mrakodrap v Londýne – The Shard a Tower of London, kde nám bolo povedané niečo z histórie.

       Presun metrom ku štadiónu FC Chelsea sme zvládli na výbornú. Na štadióne nás sprevádzal pán, ktorý rozprával o histórii klubu. Mali sme možnosť si sadnúť na tribúnu, bolo nám vysvetlené ako bola hracia plocha upravená počas rokov, vysvetlil nám ako sa profesionálne starajú o trávnik, videli sme miestnosti ako šatňa domácich, miestnosť zdravotníkov a masérov, posilňovňa a iné. Okrem iného žiaci zažili výstup z tunela na ihrisko, usadili sa do sedačiek, kde väčšinou sedia tréneri a hráči a taktiež sme navštívili múzeum s trofejami a fanúšikovský obchod FC Chelsea.

       Odtiaľ sme sa presunuli metrom ku najväčšiemu obchodnému centru – Westfield, kde sme mali rozchod na prvé nákupy. Po nákupoch sme sa presunuli k autobusu, ktorý nás dopravil na hotel, kde sme sa ubytovali.

       3. deň:

       Po raňajkách na hoteli, sme sa autobusom presunuli ku hradu Windsor. Hrad je súčasne obývaný kráľovskou rodinou. Najprv sme navštívili kaplnku sv. Juraja, kde sme mali možnosť vidieť interiér kaplnky a taktiež pochovaných významných panovníkov z anglickej histórie. Po prehliadke sme videli výmenu stráží. Polovica zo žiakov sa od nás oddelila, aby sa presunuli do časti Fulham na zápas anglickej Premier League.

       My ostatní sme si pozreli kráľovské apartmány, kde sme mohli vidieť nábytok, zariadenia, obrazy a pod., ktoré boli používané kráľovskou rodinou. Neskôr sme mali 2-hodinový rozchod v mestečku Windsor, ktorý sme mohli využiť na obed a nákupy.

       Autobusom sme sa presunuli do Prírodopisného múzea, kde sme mohli vidieť rôzne exponáty z histórie človeka ako sú kostry dinosaurov, minerály a drahokamy, zoologickú zbierku a rôzne iné exponáty z entomológie, antropológie, geológie a paleontológie. Okrem iného múzeum ponúkalo aj mnohé interaktívne výstavy ako napr. multimediálne prezentácie, workshopy, virtuálne prehliadky alebo simuláciu zemetrasenia. Po prehliadke múzea sme sa stretli s druhou skupinou, ktorá bola na futbalovom zápase a presunuli sme sa späť na hotel.

       Londýn a zápas Premier League?

       Neopísateľný zážitok! Slovenskí fanúšikovia sa majú čo učiť. Polovica z nás sa po strastiplnej ceste zúčastnila zápasu Fulham vs Aston Villa na štadióne Craven Cottage. Aj napriek tesnej prehre domácich, sme si užili atmosféru v tesnej blízkosti fanklubu hostí.

       4. deň:

       Po raňajkách na hoteli sme naložili batožinu do autobusu a vybrali sa do Londýna, aby sme si pozreli ostatné pamiatky. Metrom sme sa presunuli ku Westminsterskému opátstvu, kde sme mohli vidieť The Elizabeth Tower alebo tzv. Big Ben, London Eye a nábrežie Temže.

       Potom sme sa prešli cez St. James Park, kde sme videli voľne pobehujúce veveričky, kačky, labute a iné zvieratá. V parku sme sa mohli občerstviť kávou a raňajkami, aby sme nabrali dostatok síl na objavovanie Londýna. Prechádzku sme ukončili pred Buckinghamským palácom, kde sme zažili výmenu stráže.

       Odtiaľ sme sa pešo presunuli na Trafalgárske námestie, pričom počas cesty sme videli sídlo kráľa Charlesa. Z námestia sme sa presunuli ku Picadilly Circus a odtiaľ na Regent Street a Oxford Street, kde sme mali dostatok času na nákupy. Po nákupoch sme sa metrom presunuli naspäť ku O2 Aréne, kde nás čakal autobus.

       5. deň:

       Podobne ako prvý deň, strávili sme viac ako 24 hodín cestovaním. V Doveri sme mali posledný rozchod na posledné nákupy a neskôr sme sa nalodili na trajekt a pokračovali v ceste domov cez Francúzsko, Luxembursko, Nemecko a Českú republiku. Všetci sme došli v zdraví približne o 21:00 hod.

       Exkurziu hodnotíme na výbornú a myslíme si, že žiaci si ju nesmierne užili.

      • ÚSPEŠNÝ ROZBEH NAŠICH ATLÉTOK DO HALOVEJ SEZÓNY

      • Začiatok roku sa niesol v znamení výborných výsledkov našich atlétok, ktoré na úvod halovej sezóny preukázali vysokú výkonnosť.

       Anna - Viktória Hudecová z II.B triedy absolvovala v halovej sezóne už 5 štartov v skoku do výšky. Na zahajovacích pretekoch v Ostrave 6.1.2024 dosiahla výkon 166 cm, čím si vyrovnala halový osobný rekord a v českej konkurencii žien obsadila 2. miesto. Následne absolvovala preteky skokanská Turianská Latka, kde zvíťazila v novom osobnom rekorde 170 cm, čím vylepšila aj výkon mítingu medzi ženami. Z ďalších pretekov to bol skokanský míting Jumperia v Banskej Bystrici, kde skončila druhá s výkonom 155 cm, rovnako aj na Majstrovstvách stredoslovenskej oblasti v Bratislave, kde skončila opäť druhá s výkonom 160 cm a posledné preteky absolvovala 23.1.2024 na mítingu Ostrava Indoor, kde skončila s výkonom 165 cm na druhom mieste. Po minuloročných zdravotných problémoch sa vracia späť medzi slovenskú ženskú výškarskú špičku, čoho dôkazom je aj to, že vedie tohtoročné tabuľky žien v skoku do výšky. Vekom Dorastenka má za cieľ kvalifikovať sa na majstrovstvá Európy do 18 rokov, ktoré sa budú konať v lete v Banskej Bystrici a kde je potrebné splniť limit 174 cm.

       Dorothea Salášková z III.D triedy absolvovala v tomto roku štyri štarty na 60 m prekážok. 6.1. v Ostrave zvíťazila medzi juniorkami časom 9.02, (9.03 v rozbehu). Rovnako si pripísala víťazstvo medzi juniorkami aj v Banskej Bystrici na mítingu Jumperia, kde sa zlepšila na 8.92 resp. 8.97. V slovenských tabuľkách jej patrí v kategórii junioriek 2. miesto.

       Viktória Kostolná z I. B triedy na Majstrovstvách stredoslovenskej oblasti v Bratislave zvíťazila v behu na 400m v čase 62,69 a obsadila aj 3. miesto na 200m v čase 27.88. V oboch behoch si zlepšila osobný rekord. Najbližšie štarty absolvuje Viktória tento víkend 27.1. na mládežníckom mítingu V4, kde pobeží 300m a v nedeľu na mítingu elán 400m.

       Všetkým našim atlétkam gratulujeme k výborným výsledkom a držíme palce v ďalších pretekoch.

      • SME V OSEMFINÁLE MLÁDEŽNÍCKEJ FUTBALOVEJ LIGY MAJSTROV

      • Futbalový tím MŠK Žilina v zostave s viacerými žiakmi našej školy sa po vynikajúcom výkone prebojoval do osemfinále Mládežníckej futbalovej ligy majstrov, keď dňa 7.2.2024 na domácom štadióne porazil rovesníkov zo slávneho nemeckého klubu Borussia Dortmund.

       Viacerí žiaci našej školy boli výraznými oporami slovenského tímu, ktorý v úžasnej atmosfére, hnaný vyše 10000 fanúšikmi herne i gólovo dominoval a po obetavej a atraktívnej hre sa zaslúžene predstaví v osemfinálovom zápase Mládežníckej ligy majstrov. Naším chlapcom blahoželáme k tomuto veľkému úspechu a prajeme aby uspeli po rovnako dobrej hre i v ďalších zápasoch tohtoročnej edície najprestížnejšej futbalovej klubovej súťaže v Európe.

       Rekapitulácia

       MŠK Žilina - Borussia Dortmund 2:1 (0:1)Góly: 47. Vaľko, 89. Pekelský - 45.+1 Brunner, ŽK: Kóša – Lubach, Bamba, Krevsun. Rozhodovali: Jaanovits – Härsing, Saga (všetci Est.), 10.451 divákov.zostava MŠK Žilina: Badžgoň – Mynář, Jaššo, Oravec – Hranica, Sauer,

       pozn.: titulná fotografia MŠK Žilina U19. Zdroj: mskzilina.sk

        

   • Kontakty

    • Stredná športová škola
    • 041/5004408
    • Vrátnica (spojovateľka) - škola: 041/5004408 Vrátnica - školský internát: 0918370886
    • Rosinská 6 010 08 Žilina Slovakia
    • IČO: 55494099
    • DIČ: 2122053142
    • 100019964
    • E0007603849
    • PaedDr. Peter Hruška peter.hruska@sportovaskolaza.sk 041/5004410, 0907849466
    • Mária Dubová maria.dubova@sportovaskolaza.sk 041/5004409 - 10 agenda korešpondencie, odpisov vysvedčení a pod.
    • PaedDr. Jana Čibenková jana.cibenkova@sportovaskolaza.sk 0917823046 agenda školských akcií, maturitných skúšok, výchovno-vzdelávacích záležitostí teoretického a praktického vyučovania
    • PaedDr. Vladimír Kuťka vladimir.kutka@sportovaskolaza.sk 0908902252 agenda rezervácií športovísk, športovej prípravy, prijímacieho konania
    • Mgr. Erika Kobyliaková erika.kobyliakova@sportovaskolaza.sk 0917792745
    • Mgr. Emília Berešíková emilia.beresikova@sportovaskolaza.sk 0918370885 agenda prijímania žiakov do školského internátu a výchovno-vzdelávacích záležitostí v školskom internáte
    • Ing. Renáta Orješková renata.orjeskova@sportovaskolaza.sk 041/5004408 ekonomická agenda
    • Alexandra Baránková alexandra.barankova@sportovaskolaza.sk 0918222935
    • Zdenka Konštiaková skolska.jedalen@sportovaskolaza.sk 0918370887 041/5006614 - 15
    • Číslo účtu školy (bežný) SK64 8180 0000 0070 0068 8652
    • Číslo účtu školskej jedálne (stravovací) SK14 8180 0000 0070 0068 8679
    • https://www.facebook.com/sportovaskolaza
    • https://www.youtube.com/channel/UCsnkwuMEzae8-uO7gyCkmtw
   • Prihlásenie