• Novinky

      • Na našej škole opäť prebehol Súboj titanov

      • Po covidovej pauze sme obnovili tradíciu v celoškolskom futsalovom turnaji, ktorý sa pod názvom Súboj titanov uskutočnil 6.5. 2022 v našej športovej hale. V rámci turnaja proti sebe za výdatného povzbudzovania študentov i učiteľov v hľadisku zápolili futsalové tímy z jednotlivých tried.

       Víťazom turnaja sa stal tím III. D triedy, ale hodnotné športové výkony predviedli všetky zúčastnené družstvá. Do turnaja sa v rámci dvoch exhibičných zápasov zapojil aj tím učiteľov, ktorí so cťou skúsenosťami vzdorovali mladíckej dravosti i rýchlosti a oba svoje zápasy za búrlivých ovácií publika vyhrali.

       Víťazom gratulujeme a všetkým zúčastneným ďakujeme za zdarný priebeh a žičlivú atmosféru, ktorú počas tejto vydarenej športovej akcie vytvorili.

      • O ochrane prírody hravo

      • Na základe spolupráce našej školy so Žilinskou univerzitou mali naši žiaci možnosť v apríli rozšíriť svoje vedomosti a rozhľad v oblasti ochrany prírody.

       Udialo sa tak prostredníctvom workshopu zameraného na problematiku ochrany prírody, ktorý v priestoroch našej školy prebehol začiatkom apríla. Na workshope sa zúčastnili žiaci II. D a III. D triedy, ktorí si pod vedením lektorky zo Žilinskej univerzity užili hravý a tvorivý deň zameraný na objavovanie nových skutočností a poznatkov v oblasti ochrany prírody.

       V rámci workshopu žiaci mali možnosť vzhliadnuť unikátny dokument Vlčie hory a pralesy na Slovensku, rozšíriť si vedomosti v oblasti územnej a druhovej ochrany prírody ako i získať informácie o možnom vysokoškolskom štúdiu oboru stráž prírody.

       Najväčší úspech medzi žiakmi zožala tímová súťaž o krásach a prírodných pamiatkach Slovenska, ktorá bola zostavená vo formáte známej televíznej relácie Milujem Slovensko. Práve táto časť workshopu prebudila v žiakoch súťaživosť i tímového ducha a rozpútala napínavý interaktívny súboj, v rámci ktorého museli žiaci získané vedomosti dokazovať  v zaujímavých disciplínach po vzore známej televíznej relácie.  Z tvárí i komentárov žiakov bolo jasné, že končiaci sa workshop bol nielen príjemne ale i prínosne stráveným časom.

      • Literárno-historická exkurzia na Skalu pri Trenčíne

      • Dňa 29. 4. sme sa zúčastnili zájazdu smer Trenčín. V skorých ranných hodinách sme nastúpili do autobusu, kde sme zažili príjemnú atmosféru plnú pekných pesničiek. Exkurzie sme sa zúčastnili všetci prváci.  Na veľmi milé prekvapenie sme si hneď padli do oka a bavili sa všetci spolu. Prvá zastávka bola Skalka pri Trenčíne, kde nás pani sprievodkyňa zoznámila so zajímavou históriou. Ukázala nám vnútorné priestorya previedla nás cez chodbu medzi skalami. Mali sme možnosť vidieť sochu sv. Beňadika, ku ktorej sme museli kráčať zohnutí, aby sme sa nebuchli hlavami o strop. Spoločnosť nám robili i zimujúce netopiere. Po prehliadke kláštora sme sa presunuli k Bazilike sv. Svorada a Benedikta, odkiaľ zhodili zbojníci mŕtve Benediktovo telo podľa legendy do Váhu. Našou predposlednou zastávkou bol rímsky nápis na skale Trenčianskeho hradu. Zaujímavé bolo, že sme ho dokázali vidieť len tak, že sme museli vstúpiť do hotela. Nasledovala prehliadka mesta. Katov dom, kostnica, jezuitský kostol. Najviac ma zaujal Katov dom, v stredoveku v ňom býval kat, ktorý na hornom poschodí býval a na prízemí mučil ľudí. Celkom unavení sme nakoniec strávili príjemnú obednú prestávku s jarnými lúčmi slnka na námestí pri dobrej šálke  kávy. Tento deň bol veľmi príjemný, zažili sme pekné chvíle a navštívili nové miesta. 

      • Opäť sme pomáhali

      • Opäť sme sa zapojili do pomoci pre odídencov z Ukrajiny. V utorok 27. 4. 2022 žiaci II.D triedy ukázali dobré srdce a ochotu pomáhať ľuďom v núdzi, keď sa iniciatívne zapojili do humanitárnych aktivít v centre humanitárnej pomoci pre ukrajinských odídencov na Poštovej. Žiaci počas štyroch hodín aktívne pomáhali s triedením a evidenciou humanitárnej pomoci. Napriek ťaživej atmosfére, ktorú spôsobuje ťarcha konfliktu a jeho dosah na osudy obyčajných nevinných ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy na Ukrajine, sa nám v rámci našich aktivít podarilo vytvoriť priateľské prostredie a dobrú náladu, ktorá, veríme, pomohla i samotným žiadateľom o pomoc a ich deťom, ktorým sa naši žiaci v rámci prvého kontaktu tiež venovali. Všetkým zúčastneným patrí úprimná vďaka a obdiv za to, že svojou ľudskosťou dokázali aspoň o trochu zmierniť neľahký údel vojnou skúšaných ľudí z Ukrajiny.

      • Rande s robotom GoFa

      • 8. apríla 2022 sa 15 dievčat našej školy zúčastnilo akcie Rande s robotom GoFa na Poštovej 1. GoFa je kolaboratívny robot navrhnutý pre prácu s ľuďmi v priemysle. Meno tohto robota je odvodené z anglického „Go faster. Go further than ever.“, čo vo voľnom preklad znamená: Choď rýchlejšie a choď ďalej ako kedykoľvek predtým. Cieľom tohto eventu bolo podporiť mladé dievčatá v študovaní IT odborov. Naše žiačky si mohli vyskúšať ovládanie robota GoFa. Organizátori si pre naše žiačky pripravili súťaž, pričom neskôr boli ocenené malou pozornosťou.

      • Objavujeme umenie

      • Ako súčasť rozvoja zážitkového vyučovania na našej škole sa žiaci štvrtého ročníka v rámci predmetu umenie a kultúra zúčastnili podujatia Žilina žije svetlom

       V rámci tohto podujatia v dňoch 25. a 26. marca sa na 7 miestach v centre Žiliny nachádzali rôzne svetelné inštalácie ako výraz súčasného moderného konceptuálneho umenia. Nápadité svetelné inštalácie bolo možné vzhliadnuť v Žilinskom konzervatóriu, v Mestskom divadle Žilina, tiež v Považskej galérii, v Rosefeldovom paláci a v Novej synagóge. Výstava našich žiakov oslovila a v mnohých vyvolala príjemný umelecký zážitok, o čom svedčia ich viaceré nadšené reakcie.

       Napríklad podľa štvrtáčky Timey bola najkrajšia inštalácia v priestoroch Považskej galérie. „Táto inštalácia sa mi páčila asi najviac. Je to tým, že sa nachádzala vo vnútri a všetko bolo dobre vidieť, ale celkovo ma aj najviac oslovila svojou atmosférou. Mala som taký zvláštny pocit, možno keby tam nebola so mnou spolužiačka, by som sa aj trochu bála, ale keďže sme tam boli spolu, tak to bolo veľmi zaujímavé a zábavné.“ 

      • Naši naj ocenení športovci

      • Mesto Žilina ocenilo najlepších športovcov za roky 2020 a 2021. Medzi ocenenými mládežníkmi boli naši žiaci:

        

       1.miesto – Zuzana Michaličková, atletika, triatlon, plávanie, Atletický oddiel Žilina a Nereus Žilina

       2.miesto – Martin Svrček, cyklistika, CyS – Akadémia Petra Sagana

       3.miesto – Nicol Celeríková, fitnes, Gymnastika a fitnes Žilina

       4.miesto – Ondrej Macúš, zjazd na divokej vode, ŠK Dukla Žilina

       5.miesto – Timotej Jambor, futbal, MŠK Žilina

       6.miesto – Vanesa Šelmeková, krasokorčuľovanie, Figure Skating club

       7.miesto – Terézia Ciriaková, cyklistika, CyS – Akadémia Petra Sagana

       8.miesto – Ondrej Malek, atletika, Slávia Žilinská univerzita

       9.miesto – Dávid Zauška, olympijská lukostreľba, Reflex Žilina

       10.miesto – Michal Šichta, cyklistika, Cyklistická Tour

       11.miesto – Andrej Tomašec, hokej, MsHKM Žilina

        

       Oceneným športovcom srdečne blahoželáme!

      • Čitateľský maratón 2022

      • Aj v tomto školskom roku sme oslávili marec mesiac knihy tradičnou akciou, čitateľským maratónom. Zamerali sme sa na putovanie žánrami. Vybrané družstvá z tried v určenom časovom intervale navštívili 4 stanoviská, kde si vypočuli ukážky z rôznych diel a potom odpovedali na súťažné otázky. Vypočuli si napríklad rozprávanie p. Dominika o jeho koníčku, ktorým je zbieranie podpisov. P. Sirocký im v priestoroch telocvične prečítal úryvok z biografie Peti Vlhovej. P. Comorková sa zamerala na svoj obľúbený žáner – povesti. P. Pažická ich zoznámila s reportážami Borisa Filana a s jeho tvorbou poppoézie.

       Na konci boli vyhodnotení víťazi, ktorými sa stalo družstvo z III.B.

      • NO BACKPACK DAY AJ NA NAŠEJ ŠKOLE

      • 1. apríl  bol na našej škole naozaj bláznivý. Okrem viacerých vtipných momentov a žartíkov, ktoré nám tento deň priniesol aj vďaka nápaditosti našich študentov sme sa ako škola zapojili do celosvetovej akcie NO BACKPACK DAY. Cieľom tejto akcie bolo tichým a vtipným spôsobom poukázať na tému násilia na školách. Úlohou účastníkov akcie bolo zúčastniť sa na vyučovaní v pásikovom tričku, košeli, nohaviciach a zároveň si nesmeli  doniesť školské pomôcky do školy v školskej taške, ale napríklad v igelitke, vrecku, fúriku, v kufri, káričke, v prenosnej autochladničke, piknikovom košíku, v krabici od topánok a podobne. Fantázii sa medze nekládli.

      • Opäť sme sa zapojili do pomoci pre odídencov z Ukrajiny

      • Aj tento týždeň si žiaci našej školy  vyhrnuli rukávy a pomohli pri spracovaní humanitárnej pomoci pre ľudí postihnutých vojnou na Ukrajine.Všetkým žiakom, ktorým  osud vojnou skúšaných obyvateľov Ukrajiny nie je ľahostajný a priložili ruku k dielu patrí úprimný obdiv a vďaka.

      • Humanitárna pomoc: Deň 2

      • Potreba pomôcť nás neopustila ani nasledujúci deň. V stredu sme dokonca naše rady rozšírili a v počte 28 žiakov a 3 vyučujúcich sme sa opäť zúčastnili humanitárnej pomoci Ukrajincom v Žiline v budove biznis centra Poštová. Spoločnými silami sa nám podarilo vytriediť dámske oblečenie v humanitárnom sklade na rozlohe jednej školskej učebne. Na svoj výkon sme patrične hrdí. ​​​​​​​

      • Humanitárna pomoc: Deň 1

      • 26 žiakov našej školy sa dnes 22.3.2022 zúčastnilo humanitárnej pomoci Ukrajincom v Žiline v budove biznis centra Poštová, v ktorej funguje Ukrainska Spilka - inštitúcia na pomoc a sklad zbierky materiálnej pomoci. Pomáhali sme s triedením oblečenia, obuvi, jedla a drogérie v humanitárnom sklade, ktorý vznikol zo zbierok materiálnej pomoci. Síce unavení, ale spokojní sme sa vrátili späť do školy.

      • Zastavte vojnu!!!

      • Práve toto zvolanie potvrdili naši žiaci, ktorí sa zapojili do manifestačnej akcie žiackej školskej rady, cieľom ktorej bolo vyjadriť podporu trpiacim ľuďom postihnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine.

       V rámci prejavu solidarity s vojnou skúšanými obyvateľmi Ukrajiny žiaci vyrobili symbolické modro - žlté vlajky, ktoré si každý žiak či zamestnanec školy mohol pripnúť na odev a verejne tak prejaviť odpor voči vojne ako i solidaritu s trpiacimi obeťami tohto ničivého a nezmyselného vojnového konfliktu.

       Množstvo dvojfarebných stužiek, ktoré v týchto dňoch môžeme vidieť na odevoch žiakov i zamestnancov školy, potvrdzuje, že táto solidárna žiacka iniciatíva padla na úrodnú pôdu a aj vďaka nej vieme, že nám to nie je jedno, že každá vojna je zlá, krutá a nezmyselná. Aj tá na Ukrajine.

      • Maturitné skúšky začínajú!

      • Mili naši maturanti,

       prajeme Vám, aby ste, čo najlepšie, zúročili takmer štyri roky Vášho štúdia počas nadchadzajúcej externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky.

       Držíme Vám palce!

      • Jarné prázdniny

      • I napriek aktuálnej situácii Vám prajeme pokojné jarné prázdniny, počas ktorých načerpáte veľa energie.

  • Kontakty

   • Stredná športová škola
   • 041/5004408
   • Vrátnica (spojovateľka) - škola: 041/5004408 Vrátnica - školský internát: 0918370886
   • Rosinská 6 010 08 Žilina Slovakia
   • IČO: 55494099
   • DIČ: 2122053142
   • PaedDr. Peter Hruška peter.hruska@sportovaskolaza.sk 041/5004410, 0907849466
   • Mária Dubová maria.dubova@sportovaskolaza.sk 041/5004409 agenda korešpondencie, odpisov vysvedčení a pod.
   • PaedDr. Jana Čibenková jana.cibenkova@sportovaskolaza.sk 0917823046 agenda školských akcií, maturitných skúšok, výchovno-vzdelávacích záležitostí teoretického a praktického vyučovania
   • PaedDr. Vladimír Kuťka vladimir.kutka@sportovaskolaza.sk 0908902252 agenda rezervácií športovísk, športovej prípravy, prijímacieho konania
   • Mgr. Erika Kobyliaková erika.kobyliakova@sportovaskolaza.sk 0917792745
   • Mgr. Emília Berešíková emilia.beresikova@sportovaskolaza.sk 0918370885 agenda prijímania žiakov do školského internátu a výchovno-vzdelávacích záležitostí v školskom internáte
   • Ing. Renáta Orješková renata.orjeskova@sportovaskolaza.sk 041/5004408 ekonomická agenda
   • Alexandra Baránková alexandra.barankova@sportovaskolaza.sk 0918222935
   • Zdenka Konštiaková skolska.jedalen@sportovaskolaza.sk 0918370887 041/5006614 - 15
   • Číslo účtu školy (bežný) SK64 8180 0000 0070 0068 8652
   • Číslo účtu školskej jedálne (stravovací) SK14 8180 0000 0070 0068 8679
   • https://www.facebook.com/sportovaskolaza
   • https://www.youtube.com/channel/UCsnkwuMEzae8-uO7gyCkmtw
  • Prihlásenie