• Novinky

      • Po stopách kultúrneho dedičstva

      • Dňa 11.5.2023 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzií s cieľom zvýšiť povedomie o kultúrnom dedičstve Slovenska.

       Žiaci I.B, II.A a II.D sa zúčastnili exkurzie v Slovenskej národnej knižnici, kde získali prehľad o kultúrnom dedičstve nachádzajúcom sa v knižnici a na Slovenskom národnom cintoríne v Martine, kde mali prednášku o významných osobnostiach slovenskej histórie.

       Žiaci II.E a III. E sa zúčastnili na exkurzii v Digitalizačnom Centre Vrútky s cieľom získať úplný prehľad o procese digitalizácie rôznych typov písomných dokumentov spolu so spôsobom ich ochrany, ukladania a zálohovania.

      • Exkurzia do múzea počítačov a výpočtovej techniky

      • Dňa 3.5.2023 žiaci I.A a I.B absolvovali exkurziu do múzea počítačov výpočtovej techniky v Bratislave. Naša cesta začala nástupom na expres v Žiline, odkiaľ sme sa dopravili priamo až do Bratislavy.   

       V múzeu výpočtovej techniky sme toho naozaj veľa videli, počítač ktorý ešte fungoval pomocou diernej pásky, na ktorú sa dierovali nuly a jednotky, zoznámili sme sa s prvým analógovým počítačom na Slovensku, videli sme rôzne média pre zápis dát a tiež rôzne prístroje, slúžiace na výpočet údajov.  

       Obohatení novými poznatkami sme sa presunuli do Incheby na výstavu Cosmos Discovery, kde sme boli prevedení históriou pilotovaných letov od ich počiatkov až po súčasne aj plánované misie. Vyskúšali sme si virtuálnu realitu ako najmodernejší výdobytok dnešnej doby.  

       Po výstave sme navštívili centrum nášho hlavného mesta, pozreli historické ale aj moderné architektonické skvosty, videli sme sídlo pani prezidentky, Grasalkovičov palác. 

       Exkurziu sme si naozaj užili. Všetkých nás obohatila o mnoho jedinečných zážitkov.

        

      • Girl’s Day na FEIT UNIZA

      • Tak ako každý rok, aj v roku 2023 sme sa zapojili do osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa oslavuje na celom svete vždy v štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci. Cieľom podujatia je predstaviť svet IT a moderných technológií dievčatám vo veku 15 až 19 rokov a priblížiť im, aké možnosti štúdia, práce či podnikania im sektor ponúka. Tento krát sme sa zúčastnili na odborných prednáškach v 4 rôznych sekciách zameraných na možnosti štúdia na FEIT UNIZA a to: 

       riadenie elektronických strojov a robotov, 

       princípy fungovania NFT (non – fungible token), 

       meranie biosignálov ľudského tela pomocou EKG a PPG, 

       ovládanie uzla IoT. 

        

      • Vydali sme sa po stopách Pavla Országha Hviezdoslava

      • Dňa 20. 4. 2023 sa naši druháci pod vedením Mgr. Gabriely Pažickej Mgr. Miroslavy Polákovej zúčastnili literárno-historickej exkurzie na Oravu a Liptov, ktorá bola zameraná najmä na poznávanie života a diela básnika Pavla Országha Hviezdoslava. 

       V prvej časti žiaci navštívili dedinku Vlkolínec - pamiatku zapísanú v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prehliadka dediny bola spojená s výkladom a návštevou miestneho múzea.

       Druhá časť bola zameraná na prehliadku artikulárneho kostola Leštiny, doplnená o zaujímavý výklad miestneho sprievodcu venovaný nielen histórii kostola, ale aj súvislosti kultúrnej pamiatky so životom a tvorbou P. O. Hviezdoslava.

       V tretej  časti exkurzie žiaci spolu s vyučujúcimi absolvovali prehliadku múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, počas ktorej sa oboznámili so životom a tvorbou P. O. Hviezdoslava.

       Pre mnohých žiakov bola exkurzia nielen atraktívnym ozvláštnením výučby, ale i zdrojom celkom nových poznatkov, informácií a zážitkov, ktoré v nich prehĺbili záujem nielen o literatúru, ale i históriu nášho národa. O tejto skutočnosti svedčilo množstvo otázok a aktívnych príspevkov do diskusie po výklade v každej z navštívených pamiatok.  

      • Pripomenuli sme si Deň Zeme

      • Tento mesiac  sme si pripomenuli Deň Zeme, keď sme aj my svojou trochou prispeli k skrášleniu areálu školy a Vodného diela Žilina. Dňa 4.4. 2023 si žiaci prvých tried našej školy vyhrnuli rukávy a napriek treskúcej zime a silnému vetru svojou usilovnosťou pri čistení areálu školy a Vodného diela Žilina dokázali sami sebe i okoloidúcim, že im problematika starostlivosti o životné prostredie nie je ľahostajná.

       Napriek nepriaznivému počasiu sme vďaka zápalu našich prvákov pre dobrú vec vyzbierali niekoľko vriec odpadkov vo vybraných lokalitách a osobným príkladom tak prispeli ku skvalitneniu stavu životného prostredia nielen pre nás, ale i všetkých obyvateľov mesta Žilina.

       Všetkým zúčastneným patrí vďaka za pracovitosť a zápal, s ktorým sa pustili do skrášľovania nášho okolia a osobným príkladom a vlastnou iniciatívou tak poukázali na posolstvo svetového Dňa Zeme i potrebu chrániť a starať sa o životné prostredie, ktorého stav významne ovplyvňuje kvalitu života každého z nás.

       Všetkým zúčastneným ešte raz ďakujeme.

      • Fantastický výsledok Terky Ciriakovej

      • Pripájame sa ku gratuláciám k fantastickému výsledku našej žiačky Terézie Ciriakovej na cyklistických pretekoch Ncup Omloop Borsele Juniors v Holandsku.

       Ďakujeme za robenie dobrého mena Strednej športovej škole v Žiline :-)

      • Čitateľský maratón 2023

      • Podujatie s dlhou tradíciou sa konalo dňa 27.3.2023, tentoraz spojilo dve príležitosti: Svetový deň divadla a mesiac marec, venovaný knihám a čítaniu.

       Žiaci 1. – 3. ročníka, ktorí prejavili záujem, sa stretli s mladou dramaturgičkou Mestského divadla v Žiline Danielou Brezániovou. Priblížila im, ako funguje divadlo, kto sa podieľa na vzniku a inscenácii divadelnej hry, ako sa divadlo vyvíjalo v dejinách. Použila pritom veľmi príťažlivé interaktívne formy, žiaci v skupinách  pátrali po  správnych odpovediach, boli vtiahnutí do diania. Po záverečnom kvíze víťazné družstvo získalo voľný vstup na ľubovoľné predstavenie Mestského divadla v Žiline.

       Veríme, že podujatie vzbudilo záujem o návštevu divadla a obohatilo všeobecný prehľad našich športovcov.

      • Boli sme v divadle...

      • Pre mnohých žiakov to bolo po prvý raz v živote, keď dňa 22.3.2023 navštívili predstavenie v Mestskom divadle v Žiline. Informácie o divadelnej hre Naše fotky hovorili o tom, že spracúva háklivú a stále kontroverznú tému zneužívania detí, preto sa vyskytli obavy, ako žiaci inscenáciu pochopia a prijmú.

       Druháci a tretiaci , ktorí sa zúčastnili predstavenia, boli veľmi pozornými divákmi a zhodnotili, že ich hra zaujala a páčila sa im. Po predstavení nasledovala beseda s psychologičkou, ktorá sa v Žiline stará o týrané deti, a s pracovníkmi divadla. V dialógu účastníci vysvetlili a doplnili mnohé problémy, ktoré vyplynuli z predstavenia.    

        

      • Schools United E-shop

      • Dobrý deň všetkým!


       Máme pre Vás skvelú novinu!


       Naša škola má vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia. O jej podobe pomohli rozhodnúť sami žiaci, jej náhľad vidíte nižšie a je možné si ju aktuálne zaobstarať v našom e- shope: https://www.kraloveskoly.cz/spojenasosza/ 

       Objednávanie je už spustené a bude možné až do 26.4. Nasledujúci deň sa e-shop uzatvorí a objednané veci pôjdu do výroby. Neváhajte preto, ak si chcete zadovážiť ten svoj kúsok zo školskej kolekcie!  


       Dúfame, že z kolekcie budete mať rovnakú radosť ako máme my!  


       (Môže sa stať, že ceny v e-shope sa zobrazia v CZK. V hornej lište e-shopu nastavíte EUR)

         
       S pozdravom a prianím krásneho dňa 

       vedenie školy 

      • Zabodovali sme na lyžiach

      • Dňa 16.3.2023 sa v lyžiarskom stredisku Malinô Brdo uskutočnili  MAJSTROVSTVÁ ŽIAKOV STREDNÝCH ŠKÔL Žilinského samosprávneho kraja v lyžovaní a snowboardingu. Do bojov o najvyššie priečky výrazne prehovorili i žiaci našej školy. V disciplíne obrovský slalom sa medzi dievčatami presadila Sára Gavalierová z I. B, ktorá po výbornom výkone obsadila 2.miesto. Na úspech Sáry následne nadviazal Martin Bugáň zo IV. A, ktorý v kategórii chlapcov obsadil pekné 3. miesto. Naším úspešným lyžiarom blahoželáme a prajeme veľa ďalších športových úspechov.

      • Deň učiteľov 2023

      • 28. marec - významný dátum v dejinách školstva. Deň, kedy sa narodil Ján Amos Komenský, ktorý sa zapísal do dejín školstva. V tento dátum každoročne oslavujeme DEŇ UČITEĽOV. Nebolo tomu inak ani tento školský rok na našej škole. V spolupráci so Žiackym školským parlamentom sme pre žiakov vytvorili vedomostný, ale aj zábavný test. Študenti mali možnosť spoznať svojich učiteľov aj z inej stránky ako tej profesionálnej. Test pozostával z troch častí a bol súčasne 5. kolom celoškolskej súťaže ,,Pohni kostrou“. Tentokrát naši žiaci súťažili nielen o body pre svoju triedu, ale taktiež o Raňajky s riaditeľom. Zo všetkých žiakov sme vybrali 5 najúspešnejších, ktorí budú v blízkej budúcnosti pozvaní do riaditeľne.

        

       V mene Žiackeho školského parlamentu prajeme učiteľom hlavne veľa zdravia a more trpezlivosti a empatie... 

        

       Výhercovia 5. kola celoročnej súťaže Pohni kostrou sú:

       1. Martin Matúš, 4.B (23 bodov),
       2. Monika Berešíková, 3.D (22 bodov),
       3. Stanislava Ďuratná, 2.E (22 bodov),
       4. Tobias Fuka, 2.E (22 bodov),
       5. Bianka Cvešperová, 1.D (22 bodov).

       Výhercom gratulujeme! Taktiež všetkým študentom ďakujeme za účasť a prajeme veľa šťastia v ďalšom kole súťaže!

        

      • Zmerali sme si sily v stolnom tenise

      • Dňa 22.2.2023 sa v priestoroch pohybového centra našej školy uskutočnil školský stolnotenisový turnaj. Pod vedením Mgr. Juraja Rovňana, si žiaci našej školy zmerali sily v tomto dynamickom športe. Mgr. Juraj Rovňan svojou osobnou angažovanosťou a príkladom strhol všetkých účastníkov k atraktívnej hre a hodnotným športovým výkonom.

       Na turnaji sa zúčastnilo celkovo 14 žiakov (10 chlapcov a  4 dievčatá).

       Hralo sa systémom každý s každým na 2 víťazné sety. Pričom chlapci a dievčatá súťažili osobitne vo vlastných kategóriách.


       Výsledky:


       Dievčatá

       1. Rebeka Mikytová
       2. Patrícia Hájeková
       3. Bianka Cvešperová

       Chlapci

       1. Martin Matúš
       2. Miloš Hubočan
       3. Filip Samuhel


       Dobrá nálada i atraktívna hra a výborné športové výkony nás utvrdili v tom, že by sme si toto vydarené podujatie mali určite zopakovať. Veríme, že tento nazvime ho nultý ročník školského stolnotenisového turnaja vytvoril dobrý základ pre novú tradíciu.

       Víťazom blahoželáme.

      • A máme to za sebou !

      • S úľavou si vydýchli naši maturanti po tom, čo  tento týždeň od utorka do štvrtku viac či menej úspešne lovili vedomosti vo svojich hlavách, aby obstáli v rámci písomnej časti maturitnej skúšky so slovenského jazyka, anglického jazyka či matematiky. Na tvárach našich štvrtákov pred skúškami bolo vidieť odhodlanie „pobiť sa o dobrý výsledok“ a dokázať tak najmä sebe ale i ostatným, že štyri roky, strávené v laviciach našej školy, nevyšli nazmar. Ba naopak priniesli svoje zaslúžené ovocie v podobe vedomosti a schopnosti samostatne kriticky myslieť a zodpovedne sa rozhodovať,  no najmä uvážene a zodpovedne konať. Po skúškach bola na tvárach našich maturantov vidieť úľava i mierne obavy o celkový výsledok. Všetci však s nádejou dúfali, že to, čo predviedli počas predchádzajúcich hodín, bude stačiť na úspešné absolvovanie písomnej časti maturitnej skúšky.

       Chodbami školy sa ozývali úryvky rozhovorov “Ty kokso, tá anglina bol riadny zabiják!“, „Slovenčina mi celkom sadla“. „Vôbec netuším, čo je fázové sloveso, či exhibit, ale ostatné sa dalo“. 

       Nech už písomné maturity dopadli akokoľvek, prajeme našim maturantom veľa húževnatosti, vytrvalosti pri opakovaní učiva a príprave na ústnu časť maturitnej skúšky. V rámci nej i povestný kúsok šťastia, aby základ, ktorý položili v predchádzajúcich dňoch, podopreli či dokonca vylepšili výbornou odpoveďou v rámci ústnej časti maturitnej skúšky a do ďalšieho života mohli vykročiť hrdo ako úspešní maturanti. 

      • Blahoželanie k MDŽ

      • Blahoželáme k dnešnému sviatku všetkým ženám. Prajeme im veľa síl a dôvodov na úsmev, aby aj naďalej robili náš svet krajším a jemnejším.

       S vďakou 

       Muži :-)

      • Hravá olympiáda v cudzích jazykoch

      • Dňa 23. februára 2023 sa na našej škole konala Hravá olympiáda v cudzích jazykoch. Až 20 študentov z 1., 2. a 3. ročníkov si hravou formou porovnalo svoje zručnosti v anglickom jazyku.

       Pre zúčastnených boli pripravené 3. kolá, v ktorých plnili rôzne úlohy. V prvom kole čakal študentov test zameraný na gramatiku. V druhom kole sme zistili, kto pozná animované filmy v anglickom jazyku najlepšie. V poslednom kole si študenti museli vytiahnuť jeden z jazykolamov, naučiť sa ho za krátky čas a potom ho museli povedať, čo najviac krát za pol minúty.

       V každom kole sa nám počet súťažiacich zmenšoval, pričom v poslednom kole ostalo 5 najlepších dvojíc, ktoré bojovali o prvé miesto.

       Zo všetkých zúčastnených sa najlepšie umiestnili:

       1. David Hruštinec 3.D, Tomáš Marušák 3.E
       2. Timotej Beliančin 2.E, Alex Tóth 3.E
       3. Marek Žíroš 1.D, Ondrej Buckulčík 1.E

       Výhercom srdečne blahoželáme!!

      • Deň bezpečného internetu 2023

      • Dňa 7. februára 2023 sme si pripomenuli Deň bezpečného internetu. Deň bezpečnejšieho internetu sa začal ako iniciatíva projektu SafeBorders v roku 2004. V roku 2005 tento projekt prevzala sieť Insafe. V súčasnosti sa tento deň oslavuje v približne 180 krajinách a územiach po celom svete. Deň bezpečného internetu si pripomíname každý druhý utorok druhého týždňa vo februári.

       Cieľom tohto dňa je zvýšiť informovanosť mladých ľudí ohľadom bezpečného používania moderných IKT prostriedkov a internetu. Od kyberšikany cez sociálne siete až po digitálnu identitu, každý rok sa Deň bezpečnejšieho internetu týka iného problému s cieľom zvýšiť povedomie o vznikajúcich online hrozbách. Aj naši prváci si pripomenuli tento deň a na hodinách informatiky si zahrali hru zameranú na bezpečnosť na internete.

  • Kontakty

   • Stredná športová škola
   • 041/5004408
   • Vrátnica (spojovateľka) - škola: 041/5004408
    Vrátnica - školský internát: 0918370886
   • Rosinská 6
    010 08 Žilina
    Slovakia
   • IČO: 55494099
   • DIČ: 2122053142
   • 100019964
   • E0007603849
   • PaedDr. Peter Hruška
    peter.hruska@sportovaskolaza.sk
    041/5004410, 0907849466
   • Mária Dubová
    maria.dubova@sportovaskolaza.sk
    041/5004409 - 10
    agenda korešpondencie, odpisov vysvedčení a pod.
   • PaedDr. Jana Čibenková
    jana.cibenkova@sportovaskolaza.sk
    0917823046
    agenda školských akcií, maturitných skúšok, výchovno-vzdelávacích záležitostí teoretického a praktického vyučovania
   • PaedDr. Vladimír Kuťka
    vladimir.kutka@sportovaskolaza.sk
    0908902252
    agenda rezervácií športovísk, športovej prípravy, prijímacieho konania
   • Mgr. Erika Kobyliaková
    erika.kobyliakova@sportovaskolaza.sk
    0917792745
   • Mgr. Emília Berešíková
    emilia.beresikova@sportovaskolaza.sk
    0918370885
    agenda prijímania žiakov do školského internátu a výchovno-vzdelávacích záležitostí v školskom internáte
   • Ing. Renáta Orješková
    renata.orjeskova@sportovaskolaza.sk
    041/5004408
    ekonomická agenda
   • Alexandra Baránková
    alexandra.barankova@sportovaskolaza.sk
    0918222935
   • Zdenka Konštiaková
    skolska.jedalen@sportovaskolaza.sk
    0918370887
    041/5006614 - 15
   • Číslo účtu školy (bežný)
    SK64 8180 0000 0070 0068 8652
   • Číslo účtu školskej jedálne (stravovací)
    SK14 8180 0000 0070 0068 8679
   • https://www.facebook.com/sportovaskolaza
   • https://www.youtube.com/channel/UCsnkwuMEzae8-uO7gyCkmtw
  • Prihlásenie